Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego. Oddział Muzeum Karkonoskiego
W Jeleniej Górze, przy drodze do Karpacza i Kowar, znajduje się Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego, który jest oddziałem Muzeum Karkonoskiego. Ten skansen, zlokalizowany na terenie dawnej jednostki wojskowej, jest największą tego typu ekspozycją na Dolnym Śląsku. W jego zbiorach znajduje się sprzęt wojskowy używany podczas II wojny światowej przez I i II Armię Wojska Polskiego oraz Armię Czerwoną, a także wyposażenie Ludowego Wojska Polskiego z lat 1945-1970. Wśród eksponatów można zobaczyć wyrzutnię haubiczą, haubicę 122 mm, stację radiolokacyjną, armatę przeciwpancerną, działo bezodrzutowe, artylerię przeciwlotniczą różnych kalibrów oraz czołg T-34-85. Ten model czołgu, produkowany w ZSRR od 1944 roku, zastąpił wcześniejsze T-34/76 i oferował większy kaliber działa i nową, trzyosobową wieżę. Po wojnie T-34-85 były produkowane również w Czechosłowacji i Polsce i używane w różnych konfliktach, aż do wojny w Bośni w latach 1992-95.
Skansen opiekuje się także plenerową wystawą sprzętu radiolokacyjnego, która znajduje się 9 km na południowy zachód od Jeleniej Góry, w Łomnicy. Wystawa ta prezentuje sprzęt radiolokacyjny z całej Polski.
W maju 2008 roku w skansenie otwarto wystawę „Karkonoskie militaria - dzieje wojskowości w Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej”, która jest wynikiem konferencji naukowej poświęconej roli wojska w rozwoju intelektualnym Jeleniej Góry. Wystawę, zorganizowaną przez Kolegium Karkonoskie i Jeleniogórskie Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników RADAR, można zobaczyć dokumenty, fotografie, odznaczenia, mundury i elementy uzbrojenia, które ukazują codzienne życie żołnierzy z Jeleniej Góry oraz osiągnięcia poszczególnych jednostek.